It’s a common fact that we like to stick with what we know, and the very same could be said for the groceries we buy, week in and week out. The Guardian reports that the average household spends £56.80 a week on food and drink, but are we spending each and every penny wisely? There are quite a few brands that offer us high quality and great value but come with a hefty price tag – and you can probably get something that does the job for a little less. This post is going to take a look at a few items at full price on supermarket websites and compare it with their budget value alternatives.

Bread

toast-759670_960_720

I like my yoghurts probiotic, my knives photoshopped and my toast airborne! Source: Pixabay

Who doesn’t love the carby, delicious goodness of bread? There’s a reason why it’s one of the staples of our diets, and that is because it’s filling, delicious and relatively cheap. A simple loaf of Hovis or Warburtons sliced white bread can set you back £1 each, but Tesco’s Everyday Value sliced white loaf at the exact same weight costs only 40p. That is more than half the cost. C’mon, just switch your brand and you could buy two loaves instead of one.

oprah.gif

And at that price, who wouldn’t? Source: Giphy

Soda

chip-1618858_960_720

An artist’s impression of what Heaven must look like. Source: Pixabay

Okay let’s be real here – yes, we know coke is bad for you. Yes, we know it’s essentially radioactive waste. Yes, we know they use it to clean highways. But it’s just so darn delicious! And we can’t live without it. Morrisons does you a deal on a 2L Pepsi at £1.27 which sounds pretty decent…until you look at their own brand, Morrisons Cola, which is sold at 54p. Not only that, but the equivalent Coca-Cola costs £1.67, and you only get 1.75L. While this product is one that is all about taste, you can’t argue with those numbers.

cola.gif

Somehow, Coke always finds a way back into our lives. Source: Giphy

Cereal

muesli-2074030_960_720

Classic rookie mistake – it’s cereal first and then milk! Source: Pixabay

Cereal has revolutionised the way we blearily absorb our morning meal and made breakfast quick and easy, while also providing us with a much needed energy boost. But hold on to your spoon, because you’re in for a shock. After taking a look at the price of cornflakes on Asda.com (a sentence I never thought I’d say), I was shaken to the very core. A 450g box of Kellogg’s corn flakes costs £1.75, while ASDA Corn Flakes cost 95p. That’s pretty much half of the price (I’m not a mathematician).

homer

Another classic rookie mistake. Source: Giphy

Now, I know these products do taste different, and obviously this is something that is crucial when we decide whether or not we like a product. The point of the post, however, is to challenge the way we shop and evaluate items. Maybe we should try different things, and make sure we have tried the full range before choosing an option? I think it’s important to stay mindful that items, ingredients, recipes and products are ever evolving and that an item that is significantly cheaper could be the one for you – and that will help you save that little bit extra.

Do you have a classic cheap substitute in your weekly grocery shop? Let us know in the comments.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s